Грехопадението и Спасението
Богословско-историческо пътешествие през Св.Писание, църковните отци и реформаторската мисъл
Автор: Боян Мак Михайлов
Още в началото на Св.Писание Бог казва на Адам и Ева, че ако ядат от дървото на познаване на доброто и злото, те ще умрат (Бит. 2:17)! Те ядоха, но не умряха физически веднага и един постепен процес на тление дойде в творението. Лично аз виждам в еврейския израз „ще умрат„ и двата вида смърт – откъсване от Бог и връщане към пръстта.
Източните отци виждат смъртта и в духовен, и във физически смисъл като поквара. Според Ириней Лионски (II в.) Адам и Ева преди грехопадението са в невинно състояние, като деца, с потенциал към развитие. Грехопадението има за тях образователен аспект1. Кирил Александрийски (IV – V в.) казва, че след Грехопадението човечеството „се разболява от поквара“2. Според Теодор Мопсуетсийски (IV – V в.), ставайски смъртни, ние придобиваме по-голям подтик да съгрешаваме3. Йоан Златоуст (IV – V в.)4, приема греховността като наследство от смъртността.
Западните отци не са оптимисти, за разлика от източните. Тертулиан (II-III в.) под влияние на стоицизма приема, че душата е грешна, защото се предава от дете на родител5, а същото приема и Киприан (III в.) и Амвросий Медиолански (IV в.)6. Августин (IV – V в.)) приема, че грехопадението нанася трайна модификация в човешкото естество7.
Ап. Павел (I в.) в Рим. 8:21-22 пише, че творението робува на преходността, стене и страда. Затова по-вярна на Писанието е представата, че е настъпила промяна на естеството на творението – цялото става грешно.
Когато Адам чува гласа на Бог в градината след Грехопадението, в него идва срам и желае да се скрие (Бит. 3:10). Има отдалеченост от Бога. Аз бих нарекъл това „екзистенциална вина“. Не в юридически смисъл, потъпкване на Божията чест, както приема Анселм Кентърберийски (XI-XII в.)8, а вина в персонален смисъл на недостойнство и несъвършенство пред Бог - Създателя и Твореца.
Ако се върнем към ап. Павел в Римляни, ще видим всеобхватността на Божия гняв (Рим. 1:18 -19), което и според мен, предполага една всеобхватна вина („всички съгрешиха“, Рим. 5:12). Идея, с която Йоан Златоуст и Максим Изповедник (VI – VII в.) не биха се съгласили, тъй като отричат вменяването на вина на Адамовите потомци9 и считат греха само за личен акт, правещ наследствената вина невъзможна10. Характерът на Грехопадението е в тясна връзка с характера на вината. Източните отци виждат греха като болест и поквара, а не като пълна отделеност от Бога (духовна смърт), както е реформаторската традиция (Калвин, Лутер). Между двата полюса има път. Естественото състояние на човека след Грехопадението е духовна смърт. Но Божият образ у човека е запазен така, че човек да може да се върне в общение с Бога чрез Неговата благодат.
Сам Господ Христос илюстрира това в притчата за блудния син. Синът беше в далечна страна без взаимоотношения с бащата, който казва, че сина „беше мъртъв“ (Лука 15:32). Синът не е излекувал се болен, а възкресен мъртвец! Той бе син, който не живееше като син. Духовната мъртвост изисква духовно раждане: „ако не се роди някой от вода и Дух, не може да влезе в Божието царство.“ (Йоан 3:5) Раждането се извършва от родителя - бебето не носи отговорността. Господ говори на Никодим за духовно раждане – не за излекуване! Затова считам източното патристично разбиране на Грехопадението за непълно.
Как се осъществява спасението, чието начало е новорождението? Ап. Павел пише ясно в Еф. 2:8-9: „… защото по благодат сте спасени чрез вяра“. Крайния калвинизъм (Беза) отрича участие на човека в спасението, Мартин Лутер нарича волята на човека „поробена“, а Якоб Арминии твърди, че човек може съзнателно да се противи на благодатта, в което Джон Уесли съзнателно го следва11. Блажени Августин пише цял трактат „За благодатта и свободата на волята“, в който защитава, както свободата на волята, така и необходимостта от Божията благодат за спасението12. Източните отци вярват, че дори падналия човек запазва определена свобода (, т.нар. „гномична воля“ според Максим Изповедник,) и следва или не следва Бог13. Източната патристична мисъл е добър коректив на някои крайни реформаторски възгледи. Блудния син не загуби способност да взима решения, а сам решава да се завърне при бащата, който копнее за него. Възкресението на сина бе дело на бащата въз основа на решението на сина!
Каква е връзката между вярата и делата в спасението ни? Блажени Августин (IV – V в.) вярва, че Божията благодат ни кара да натрупваме „добри заслуги“14 Той е в спор с Пелагий, който напълно отрича вменяването на греха на човечеството след Адам. Според него човек е способен да върши добри дела за спасение без необходимост от специална Божия благодат. През 428 г. монасите от южна Галия изработват и междинна позиция - полу-пелагианство15. На този период на изток отците говорят за „обожение“ (theosis), при което вярващият става участник в Бог16. Григорий Палама (XIII–XIV в.) синтезира източната мисъл и прави разлика между божествената същност, неразбираема за нас, и божествените енергии, в които участваме17. Така източното богословие говори за синергия между Бог и човека при спасението18. От друга страна реформаторите през XVI в. ясно заявяват, че делата са следствие от вярата, а човекът е приемник на Божията благодат. Дилемата намира разрешение, когато направим разлика между оправданието чрез вяра и освещението ни.
Спасението ни започва с новорождение, продължава с освещение и духовен растеж, и завършва с изкупване на телата ни при възкресението. Така и завършва Никео-цариградския символ на вярата19! Ап. Павел пише: „И така, като сме оправдани чрез вяра, имаме мир с Бога“ (Рим. 5:1-2) и „изработвайте спасението си със страх и трепет...“ (Фил. 2:12-13). Очевидно у Павел думата „спасение“ се появява в различни контексти поради неговата всеобхватност! Реформацията ни връща към основата на спасението (само по благодат, само чрез вяра20), а източната патристична традиция може да балансира възгледа ни с едно утвърждаване на партньорството ни с Бога в процеса на духовен растеж! Когато разбираме реформаторските възгледи в светлината на Никео-цариградския символ на вярата и не забравяме, че между I в. и XVI в. християнското богословие се развива, можем да изградим една здрава „къща“, чиято основа е Св.Писание, стените са догматите, пазещи ни от ереси, покривът е християнския светоглед, който ни пази от “лошото време“. Покъщнината е личната ни опитност с Бога.
Ап. Петър завършва 2 Петрово с думите: „Но растете в благодатта и познанието на нашия Господ и Спасител Иисус Христос.“ Бог е намерил разрешение на последствията от Грехопадението. Той е изпратил Сина да се въплъти и да ни изкупи, за да сме оправдани чрез вяра в Него и да получим спасение по благодат. Бидейки „в Христа“ сега, можем да растем в благодатта и в познанието на Спасителя ни!
Използвани източници:
Кирилица:
1.Аврелий, Августин. За природата на доброто. За благодаття и свободата на волята. София, 1992 г.
2.Лейн, Тони. Християнската мисъл през вековете. София, изд. „Нов човек“, 1999 г.
3.Майендорф, Йоан. Византийско богословие. София, изд. „ГАЛ-ИКО“, 1995 г.
4.Никео-Цариградски символ на вярата, В: Православие.БГ, достъпно на https://www.pravoslavie.bg/%D0%A1%D1%8A%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B8/%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B5%D0%BE-%D1%86%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%81%D0%B8%D0%BC%D0%B2%D0%BE%D0%BB-%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D1%8F%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0/, последно посетено на 09.12.2019 г.
Латиница:
5.Bonaiuti, Ernesto. La Piana, Giorgio. The Genesis of St. Augustine's Idea of Original Sin, Camridge University Press. Hardard Divinity School, The Harvard Theological Review, Vol. 10, No. 2, В: JSTOR, достъпно на: https://www.jstor.org/stable/pdf/1507550.pdf, последно посетено на: 09.12.2019 г.
6.Cramer, Peter. Baptism and Change in the Early Middle Ages, C.200 – c.1150, В: Google Книги, достъпно на: https://books.google.bg/books?id=AueTHQdX9ngC&lpg=PA118&ots=kJ5CwTsgqA&dq=traducianism%20tertullian%20ambrose%20cyprian&hl=bg&pg=PA118#v=onepage&q=traducianism%20tertullian%20ambrose%20cyprian&f=false, последно посетено на: 09.12.2019 г.
7.Irenaeus. Against Heresies IV.38.1. Schaff, Philip. ANF01. The Apostolic Fathers with Justin Martyr and Ireaneus. В: Christian Classic Ethereal Library, достъпно на: https://ccel.org/ccel/irenaeus/against_heresies_iv/anf01.ix.vi.xxxix.html, последно достъпно на: 09.12.2019 г.
8.Klimenko, Victor E. (Deacon, Ph.D) The Orthodox Teaching of Personal Salvation, В: Православие.Ru, достъпно на: https://pravoslavie.ru/46463.html, последно посетено на: 06.12.2019 г.
9.Reformation, В: Encyclopedia Britanicca, достъпно на: https://www.britannica.com/event/Reformation, последно посетено на: 06.12.2019 г.
10.Semipelagianism, Catholic Encyclopedia, Достъпно на: http://www.newadvent.org/cathen/13703a.htm, последно посетено на: 06.12.2019 г.
11.Thieselton, Antony C. The Hermeneutics of Doctrine, В: Google Книги, достъпно на: https://books.google.bg/books?id=QKi0iSORfh0C&lpg=PA292&ots=qfkWJE6EV6&dq=quote%20tertullian%20traducianism&hl=bg&pg=PA292#v=onepage&q&f=false, последно посетено на: 09.12.2019 г.
12.Wesley, John. The Question, "What Is An Arminian?" Answered by a Lover of Free Grace, В: Jesus People Information Centre, достъпно на: http://jesuspeopleinfo.org/articles/armwesley.pdf, последно посетено на: 06.11.2019 г.
Last Updated (Wednesday, 02 December 2020 18:27)