Развитие в разбирането за Църквата през патристичния период
Автор: Боян Мак Михайлов
Св.Писание използва метафори1 за описание на църквата. Най-важна от тях е „Христово тяло“, на което сам Бог Син е главата. Това определя Църквата като органична (Рим.12:4-5; 1 Кор. 10:17). Метафората за „Христова невяста“ говори за интимност - чистота и взаимоотношения с Христос (Откр. 19:7-8; 21:9; Еф.5:31-31). „Божие семейство“ говори за духовно родство (2 Кор. 6:18). „Божии дом“ носи идеята за структура (Евр.3:6). „Божий храм“ представя църквата като обиталище на Святия дух и свещенодействие (1 Пет.2:5; 1 Кор. 3:16-17).
През патристичния период се добавят още няколко характеристики – църквата е една и е наречена „съборна“, „вселенска“ и „апостолска“. Развива се структурата на църквата, тайнствата и взаимодействието с държавата. От църква, считана за разновидност на юдаизма, тя прераства в изповедание, легализирано от император Константин с Миланския едикт (313 г.)2 и наложено за държавно от император Теодосии I, утвърдил решенията на Никейския събор (325 г.) за норма3.
Апостолските отци
Апостолските отци в общи линии преповтарят идеите за църква от Новия завет, но наблягат върху единството на църквата и приемствеността. В първото си послание към коринтската църква Климент Римски използва „епископ“ и „презвитер“ за един и същи човек4. Игнатий Антиохийски (II в.) излага тристепенната йерархия – един епископ за една църква, под който има презвитери и дякони. Единството се съсредоточава в епископа, за да се предпази църквата от разкол и ереси5. В своето писмо до римската църква Игнатии не споменава един (монархичен) епископ, което според професор Тони Лейн означава, че на запад все още няма тристепенна йерархия.
В „Дидахе“ при разчупване на хляба за Господна трапеза се казва, че Църквата трябва да бъде събрана от крайщата на земята6. След взимането на порция се призовава Бог да да събере църквата от четирите ветрища7. В началото на II в. църквата започва да придобива универсален характер. Практикува се Господна трапеза и кръщение. Има опростена литургия.
Отци преди Никейския събор
По времето на Ириней Лионски (130 г. - 202 г.) църквата има вече значително географско разпространение. Ириней издига четирите евангелия като стълб, а „Духа на живота“ като основа на Църквата:
„...Докато църквата е разпръсната по целия свят, стълбът и основата на църквата е Евангелието и духа на живота“ (Против ересите 3:11:8)8
В църквите, създадени от апостолите, единното учение се проповядва открито и последователно – за разлика от множеството гностици-еретици. Наблюдаваме и наченки на апостолска приемственост. Епископите са приемници на апостолското учение и гарантират правилността му:9
„Можем да посочим имената на всички, посочени от апостолите за епископи в църквите, и на техните приемници чак до наши дни.“ (Против ересите 3:3:31)10
Киприян (200 г. – 258 г.) служи по времето на гонението на император Деций (249 – 251 г.). Християните са принудени да принасят жертви на езическите богове, ако искат да останат живи. Традиционно отказалите се от църквата не са приемани обратно. Той твърди, че епископите с препоръката на мъчениците, трябва да решават въпроса с покаянието на вероотстъпниците. Според едни той е строг, а според други - мек. Някои, като Новациян, се отделят и не приемат обратно вероотстъпниците. Затова Киприян пише трактата „За единството на църквата“. Има една Съборна църква, която единствено можеш да напуснеш:
„Ако нямаш Църквата за майка, не можеш да имаш Бог за Отец“11
Както у Ириней, според Киприян единството на Църквата е съсредоточено в епископа (ед.ч.) и покорството към него става признак дали си в църквата:
„Знайте, че епископът е в Църквата и Църквата - в епископа. Ако някой не е с епископа, той не е и в църквата“12
Епископът е независим в своята църква, но има дял съвместно с другите епископи. Ако някой е приел кръщение извън Съборната църква (Новациян), трябва да бъде кръстен отново. През IV в. Съборната църква в Африка отхвърля този възглед, но отцепилите се донатисти го приемат. Учението на Киприян за единството на църквата става основополагащо за следващото хилядолетие13.
Евсевий Кесарийски (260/265 г. – 339/340 г.) е считан за бащата на църковната история. Той е привърженик на император Константин. Става бащата на източното учение за абсолютния божествен монарх:
„По същия начин нашият император, когото Той обича, води земните си поданици към единородното Слово и Спасител и ги прави достойни поданици на своето царство“14
На светската власт започват да се приписват духовни функции, принадлежащи на църквата, приличаща все повече на държавната администрация. Това обезсърчава някой - църквата става институция и духовността намалява.
През 381 г. на Втори вселенски събор се утвърждава учението за църквата в Никео-цариградския символ на вярата: „9. В едната, света, вселенска (съборна) и апостолска Църква.“15 Църквата е една. Свята е, защото е в Христос и Святия Дух е в нея. Вселенска и съборна е, защото се събира навсякъде и има единна структура. Апостолска е, защото носи учението на апостолите, предавано чрез епископите.
Символът има политическо значение - елиминира еретичните фракции от църквата. Теоретично има една империя с една официална църква. Но това вече не е църквата на мъчениците, а на епископите и гонителите на езичеството.
Отци от Първия никейски събор до Седмия вселенски събор
Около 480 г. западната римска империя е завладяна от варварските племена, а източната римска империя се превръща постепенно във византийска. Различията в еклесиологията стават все по-големи. Западната църква постепенно се превръща в мощна институция, оглавявана от римския папа, а източната битува в „симфония“ с империята.
Западната църква
Западната църква е практично насочена, защото търпи силното влияние на римската администрация и право. Чужда е на философските абстракции на изтока. Като християнин-неоплатоник Аврелий Августин (354 – 430) пръв разработва учението за видимата и невидимата църква. В произведението „За Божия град“, той пише главата „За синовете на църквата, скрити сред безбожниците и за неистинните християни“ (кн.1, гл. 35), която съдържа ключов текст:
„Така, докато е чужденец и странник в този свят, Градът на Бога е богат на души , които са свързани с него чрез свещената общност на религиозните обети и тайнства, богат е и с бъдещи последователи, с които не го свързва общността и безсмъртната орис за светците.
Някои от тях не се разпознават. Други действат напълно явно и не се колебаят заедно с враговете ни да негодуват срещу Бог, пред когото са дали свещената си клетва. Тези хора днес можете да видите да се тълпят и блъскат в църквите, рамо до рамо с нас … На другия ден, обаче, те изпълват театрите, заедно с безбожниците.“16
„Градът на Бога“ е чужд на този свят и гражданите му са свързани чрез тайнствата – невидимата църква. Не всеки е разпознат като част от нея, а тя има и бъдещи членове. Съществуват други, посещаващи събранията („ … тълпят и блъскат в църквите ...“), които не са истински вярващи, а само Бог знае кои са истински. Невидимата църква е вътре в Съборната църква и извън нея няма истински християни17.
В спор с донатистите Августин изтъква, че църквата е свята, защото е Христова – независимо от индивидите в нея. Тайнствата са иницирани от Бог и независимо дали са извършвани в църквата, правилно извършвани те принасят благодат и са ефикасни. Едно различие с Киприян, което обяснява настъпилата промяна в северно-африканската църква през IV в. Така например ако напуснеш донатистите и отидеш в Съборната църква, то твоето кръщение остава валидно18.
Августин обобщава аргумента си:
„Истината е, че в този свят тези два града, земният и небесният, са вплетени, дори преливат един в друг и границите им ще останат невидими, докато Последният съд не ги раздели“
Ако земното и небесното преливат - няма строго разграничение. Посяват се семената на западната средновековна еклесиология - църквата, социалният живот и политиката са изцяло преплетени.
Лъв Велики (400 – 461 г.) участвува чрез своя „Том“ на Халкидонския събор през 451 г. Освен с ортодоксална христология, той е известен и с учението за римския папа. Според него папата е недостоен наследник на ап. Петър (Мат. 16:18–19) и има цялата власт, предоставена на ап.Петър от Исус Христос. Не е само пръв между епископите, но говори чрез властта на самия Петър! Киприян също тълкува Мат.16:18-19, но в посока да се пази единството между епископите, защото Петър представя всички апостоли. Лъв Велики твърди, че папата може да овластява и отстранява епископи, и ръководи цялата вселенска църква. Идеята не е приета от източните епископи и показва нарастващите различия в еклесиологията!
През 753 – 754 г. франкския крал Пипин обещава на папа Стефан II защита, ако династията му остане на власт. След година той спира ломбардите и дарява на папството територии - папската държава19. Синът му Карл I (Шарлеман) става новия крал. През 799 г. папа Лъв III е атакуван от враждуваща фракция. След година Карл I възстановява реда, а Лъв III го коронясва за „Император на римляните“!20 Това е прецедент в отношенията изток–запад, защото има действащ император в източната римска империя. Действията на Лъв III претендират не само за пълна духовна власт, а за политическа власт над империята! На Седмия вселенски събор (787 г.) отношенията между източната и западната църква са необратимо обтегнати, защото западната църква има вече военно-политическа функция.
Източната църква
Изтокът е философски ориентиран, повлиян от различни течения, етнически и езиково нехомогенен, въпреки че масово се говори гръцки.
Църквата на изток се схваща като евхаристийна общност, в която има koinonia („общение“). Думата се използва от Василий Велики (329/330 – 379 г.) за общението на лицата в Троицата, но също и за общение на човеците с Христос. Общението на Отец, Сина и Святия дух обозначава същото общение, което въвежда човека в общността. Затова църквата не е просто събрание от хора със сходни вярвания, а koinonia в Бога и с Бога21. Теоретично добре, но практически християнството става ритуал. През X/XI в. Симеон Нови Богослов изобличава източните християни за липсващата духовност!
Според Йоан Майендорф източната еклесиология върви в посоката на реализирана есхатология – царството Божие вече е „на власт“, чийто израз е империята. Император Юстиниан (482 – 565 г.) въвежда идеята за „симфонията“ между „божествените неща“ и „човешките дела“, която се основава на Христовото въплъщение22 - отново платонична идея.
Псевдо-Дионисий Ареопагит (VI в.) е най-типичният представител на влиянието на неоплатонизма върху разбирането за църквата. В „Небесната йерархия“ църквата е изобразена по подобие на небесната йерархия - йерархията в църквата на земята отразява небесната. Освен епископ, презвитер/свещеник и дякон, Дионисий пише и за: монах, мирянин и катехумен. Изброява три тайнства: кръщение, евхаристия и миропомазване23.
След Седмия вселенски събор богословието на изток остава сравнително статично, с изключение на личности като Симеон Нови Богослов и Григорий Палама (XIII в.). Обобщават се се ученията на отците, а византийската империя постепенно угасва политически. През 1672 г. Александрийския патриарх Кирил Лукарис пише Изповед на Доситей с известно реформаторско влияние. Чл.12 е посветен на Църквата - тя не подлежи на заблуда, защото е поучавана от Святия Дух с посредничеството на отците24.
Източната еклесиология разбира църквата като мистична общност „в Христа“, в която се участва чрез тайнствата и литургичния живот.
Обобщение
Църквата е органична, Христос е неин глава. Тя е в близко взаимоотношение с Христос. Членовете на църквата трябва да са близки като роднини, защото Бог е техен баща. Тя е храм, в който обитава Святия Дух, има структура и трябва да свещенодейства.
Патристичният период добавя идеите, че църквата е съборна, вселенска и апостолска, за да я предпази от разколниците и ересите. Само в църквата има спасение според отците. Основното в богослужението става литургията.
Западната църква се изявява като организирана институция, която придобива политико-икономическа мощ и регулира всички сфери на обществото - достига до папо-цезаризъм. Източната църква се превръща в евхаристийна общност в „koinonia“ с Бога и помежду вярващите под регулацията на държавата и в „симфония“ с нея. Към началото на IX век в разбирането за църквата има значителна промяна. Тя е институция със строга йерархия, тайнства, сгради за свещенодействие и литургия.
Предизвикателството към нас е да се връщаме винаги към разбирането ни за църквата дадено от Главата – Господ Исус Христос.
Използвани източници:
Кирилица:
1.Августин, Аврелий. За Божия град – том 1. София, изд.“Захари Стоянов“ и Университетско изд. „Св.Климент Охридски“, 2005 г.
2.Лейн, Тони. Християнската мисъл през вековете. София, изд.“Нов човек“, 1999 г.
3.Майендорф, Йоан. Византийско богословие. София, изд. „ГАЛ-ИКО“, 1995 г.
4.Никео-Цариградски символ на вярата, В: Православие.БГ, достъпно на http://www.pravoslavieto.com/molitvoslov/molitvi/symvol_veruju.htm, последно посетено на 11.12.2019 г.
Латиница:
5.Charlemagne, Emperor of the Romans. В: Encyclopedia Britanicca, достъпно на: https://www.britannica.com/biography/Charlemagne/Emperor-of-the-Romans, последно посетено на 11.12.2019 г.
6.Charlemagne. Military Campaigns. В: Encyclopedia Britanicca, достъпно на: https://www.britannica.com/biography/Charlemagne/Military-campaigns, последно посетено на 11.12.2019 г.
7.Cyprian. On the Unity of the Church. Schaff, Philip. ANF05. Fathers of the Third Century: Hippolytus, Cyprian, Caius, Novatian, Appendix, стр. 983. В: Christian Classic Ethereal Library, достъпно на: https://ccel.org/ccel/s/schaff/anf05/cache/anf05.pdf, последно посетено на 11.12.2019 г.
8.Cyprian. To Florentius Pupianos, on Calumniators. Schaff, Philip. ANF05. Fathers of the Third Century: Hippolytus, Cyprian, Caius, Novatian, Appendix, стр. 375. В: Christian Classic Ethereal Library, достъпно на: https://ccel.org/ccel/s/schaff/anf05/cache/anf05.pdf, последно посетено на 11.12.2019 г.
9.Edict of Milan, Roman History. В: Encyclopedia Britanicca, достъпно на: https://www.britannica.com/topic/Edict-of-Milan, последно посетено на 11.12.2019 г.
10.Eusebius. Oration in Praise of Constantine 2:2,4; 5:1. В: Schaff, Philip. NPNF2-01. NPNF2-01. Eusebius Pamphilius: Church History, Life of Constantine, Oration in Praise of Constantine. В: Christian Classic Ethereal Library, достъпно на: https://www.ccel.org/ccel/s/schaff/npnf201/cache/npnf201.pdf, последно посетено на 11.12.2019 г.
11.Irenaeus. Against Heresies 3:3:31. Schaff, Philip. ANF01. The Apostolic Fathers with Justin Martyr and Irenaeus. В: Christian Classic Ethereal Library, достъпно на: https://ccel.org/ccel/irenaeus/against_heresies_iii/anf01.ix.iv.iv.html, последно посетено на 11.12.2019 г.
12.The Didache AKA The Teaching of the Twelve Aposles. В: Kleist, James A. (Ed.) Ancient Christian Writers. New York, The Newman Press, 1948
13.Theodosius, Roman Emperor. В: Encyclopedia Britanicca, достъпно на: https://www.britannica.com/biography/Theodosius-I, последно посетено на 11.12.2019 г.
Last Updated (Friday, 04 December 2020 08:49)